meta-pixel

CentrumSpark

spark_color_short2

Oceny, ocenianie i rodzice.

Dziś temat rzeka – oceny, ocenianie i rodzice. Temat bardzo kontrowersyjny.

“Oceny są ważne, ale nie są najważniejsze”. Duża część rodziców podpisze się pod tym zdaniem, twierdząc głośno, że “najważniejsze jest samo dziecko, a nie piątka z matematyki na świadectwie”. Ale nie tak rzadko ten sam rodzic zapyta ile punktów zabrakło do czwórki i czy Kaśka od sąsiadów nie dostała lepszego stopnia. I to nieśmiertelne słodko-gorzkie “stać Cię na więcej”…  


Ocenianie jest jednym ze sposobów, aby określić, jak dobrze uczniowie opanowali materiał nauczania. Jednak, co ważne, oceny nie odzwierciedlają w pełni indywidualnych zdolności i osiągnięć uczniów. Bardzo dobre oceny to z pewnością dobry wynik, który powinien być doceniony i nagradzany. Należy jednak pamiętać że na ocenę otrzymaną przez dziecko wpływa wiele czynników, takich jak nacisk na osiągnięcie dobrych wyników w szkole, presja społeczna, czy też indywidualne problemy emocjonalne i zdrowotne. Należy wziąć pod uwagę fakt, ile dziecko włożyło wysiłku, aby osiągnąć swój wynik z testu, sprawdzianu i egzaminu. 

żródło grafiki: https://ceo.org.pl/co-pomaga-uczniom-sie-uczyc-10-najwazniejszych-wnioskow/ 

Każde dziecko uczy się inaczej, dla jednego sukcesem będzie ocena dostateczna, gdyż wie ile musiał się napracować aby ją otrzymać, a dla innego bardzo dobra. Ponadto, oceny skupiają się przede wszystkim na wyniku końcowym, a nie na procesie nauki, który jest bardzo ważny.


Drogi Rodzicu! Zwróć proszę uwagę na rozwój swojego dziecka, na jego postępy, jak również na jego umiejętności miękkie, takie jak umiejętności komunikacyjne, kreatywność, samodyscyplina czy organizacja czasu. Bądź świadomy, że bardzo dobre oceny nie zawsze są gwarancją sukcesu w życiu.


Ważne jest, aby Twoje dziecko rozwijało się w różnych obszarach, by miało szansę osiągnąć sukces w przyszłości w obszarze, którym się najbardziej zainteresuje i który go ciekawi. Zachęć pociechę do podejmowania działań, które pozwolą na rozwijanie zainteresowań i umiejętności, a nie tylko skupiaj się na osiąganiu bardzo dobrych wyników w nauce i szkole.

Ważne jest abyś wspierał swoje dziecko w jego rozwoju, nie tylko w sferze edukacyjnej, ale również emocjonalnej i społecznej. Daj mu również wybór, nie narzucaj. Jeśli nie lubi matematyki, nie musi iść w przyszłości na studia ekonomiczne, na pewno jest dobry w innej dziedzinie, w której będzie świetnym fachowcem. Nie wybieraj przyszłości za niego. 

Pamiętaj że wspieranie go w dziedzinach, którymi się interesuje, w ocenach które otrzymuje – nie ważne jakie one są, pozwoli mu osiągnąć sukces nie tylko w szkole, ale również w życiu dorosłym. 

źródło zdjęcia: www.canva.com