meta-pixel

CentrumSpark

spark_color_short2

Motywacjo, gdzie ty jesteś?

Motywacja jest jednym z najważniejszych czynników w nauce języka. Jeśli dzieci mają dobre nastawienie do języka angielskiego są bardziej skłonne do ciężkiej pracy i kontynuowania nauki, gdy nauka staje się trudna.

A więc jak zmotywować dzieci do nauki?
Możemy wyróżnić dwa główne rodzaje motywacji:

  1. Uczymy się języka obcego w określonym celu: aby znaleźć pracę, dostać się na wymarzone studia, podróżować.
  2. Uczymy się angielskiego, ponieważ lubimy się uczyć, bawić i robić postępy. No i właśnie chyba o to chodzi. To wydaje się być najskuteczniejszą formą motywacji. Kiedy lubisz coś robić, chcesz robić to cały czas…

Co motywuje dzieci w różnym wieku?
Zasadniczo to samo. Uczniowie w każdym wieku osiągają więcej, gdy są zmotywowani wewnętrznie. Innymi słowy, kiedy nauka jest zabawna, interesująca i znacząca.

Czy Ty, jako rodzic, możesz wpłynąć na motywację dziecka?

Oczywiście!!!


Badania pokazują, że Twoja postawa wobec nauki ma znaczący wpływ na postawę Twojego dziecka. Jeśli jesteś entuzjastycznie nastawiony do nauki, jest bardziej prawdopodobne, że Twoje dziecko też będzie. 😀

Tak jak każdą inną umiejętność, motywację można wspierać i ulepszać. Dzieci są najbardziej zmotywowane, gdy:

  • Uważają, że zajęcia są interesujące. Daj swojemu dziecku wiele okazji do odkrywania swoich zainteresowań i ulubionych zabaw w języku angielskim. Każda „praca” językowa, którą wykonujesz w domu, która jest zabawna, zróżnicowana, przyciągająca uwagę lub kreatywna, pomoże Twojemu dziecku przygotować się do testów i rozwinąć umiejętności językowe w naturalny, bezstresowy sposób.
  • Wierzą, że uczenie się może mieć pomyślne zakończenie. Ważne jest, aby zajęcia edukacyjne były na odpowiednim poziomie. Jeśli czynność jest zbyt łatwa lub zbyt trudna, może być mało inspirująca.
  • Mają pewną kontrolę nad sposobem wykonywania czynności. Możliwość wyboru może być naprawdę motywująca. Zwykle zachęca dzieci do cięższej pracy i tworzenia bardziej kreatywnych prac. Pomaga im również nauczyć się przejmować kontrolę nad własnym uczeniem się i być odpowiedzialnym za swoje decyzje.
  • Otrzymają zgodę od kogoś, na kim im zależy. Jak wszyscy, dzieci chcą być „dobre” w różnych rzeczach i chcą, aby ich rodzice byli z nich dumni. Chwal je, aby stworzyć poczucie sukcesu i zachęcać je, gdy podejmują „ryzyko”. Pomóż im zamienić błędy w okazje do nauki.
    Możesz spróbować zapisać pracę lub nagrać na wideo czynność, którą dziecko lubi wykonywać. Wpisz datę w kalendarzu, aby ponownie wykonać tę czynność. Następnie porównaj obie prace i skup się na osiągnięciach swojego dziecka. Jest to wyraźny sposób, aby pokazać dziecku, jak poprawia się w nauce.

Steve Jobs kiedyś powiedział:

„Jedynym sposobem na wykonywanie świetnej pracy jest kochanie tego, co się robi”.

Chyba nie trzeba tutaj już nic więcej dodawać 🙂

A.

Forbes, Motivation Matters: 40% Of High School Students Chronically Disengaged From School (accessed 30 November 2017).