meta-pixel

CentrumSpark

spark_color_short2

Stres a rozwój dziecka

Nierzadko słyszy się o wpływie sytuacji stresogennych na rozwój dziecka. 

A co w sytuacji, gdy stres towarzyszy dziecku w sposób długofalowy? 

Jakie mogą być tego skutki? 

Przede wszystkim zahamowanie rozwoju psychoruchowego,  zachowanie mowy,  problemy z regulacją emocji, zakłócenia w poczuciu własnej wartości, otyłość,  cukrzyca i wiele, wiele innych schorzeń może mieć swój początek właśnie podczas stresu.

To jest błędne koło. Reakcje organizmu zmieniają się pod wpływem chemicznych substancji wydzielających się w reakcji na sytuacje stresowe. Pobudzają one na nowo ośrodkowy układ nerwowy a konsekwencją jest zwyczajnie nasilenie patologicznej aktywności u dzieciaków podczas sytuacji dla nich stresujących.

Niestety niedojrzała kora mózgowa, niedojrzałe wszelkie struktury emocjonalne oraz niewielka ilość doświadczeń życiowych u dzieci powodują wzrost niekontrolowanych i bardzo silnych odpowiedzi na stresory.

Dlatego chrońmy nasze dzieci przed takimi sytuacjami. Okres rozwojowy to u nich arcyważny etap…wszystko w ich organizmie nabiera odpowiedniego kształtu i ograniczając sytuacje napięcia emocjonalnego pozwalamy dziecku rozwijać się w zgodzie z samym sobą i w zgodzie z naturalnymi procesami zachodzącymi w ciele i psychice.

Każde nadmierne wystawianie dzieci na sytuacje stresogenne zakłòca ich harmonijny rozwòj.

Nie uda się stresu wyeliminować zupełnie, ale obowiązkiem nas – dorosłych jest ograniczenie tego typu sytuacji jak również bycie przykładem:

  • we właściwym sposobie radzenia sobie z sytuacjami stresowymi,
  • odpowiedni tryb życia,
  • higiena snu,
  • właściwa dieta,
  • aktywność fizyczna

🍀Dzieci powinny wzrastać w poczuciu bezpieczeństwa,. akceptacji, zrozumienia ….po prostu w miłości. ♥️

To najważniejszy i najsilniejszy fundament w walce z przyszłymi sytuacjami trudnymi naszych dzieci. Pomoc, ktorą zawsze otrzymają i dobre słowo ze strony najbliższych to siła niewyobrażalna.

Karolina Przybylska