Nierzadko słyszy się o wpływie sytuacji stresogennych na rozwój dziecka.
A co w sytuacji, gdy stres towarzyszy dziecku w sposób długofalowy?
Jakie mogą być tego skutki?
Przede wszystkim zahamowanie rozwoju psychoruchowego, zachowanie mowy, problemy z regulacją emocji, zakłócenia w poczuciu własnej wartości, otyłość, cukrzyca i wiele, wiele innych schorzeń może mieć swój początek właśnie podczas stresu.
To jest błędne koło. Reakcje organizmu zmieniają się pod wpływem chemicznych substancji wydzielających się w reakcji na sytuacje stresowe. Pobudzają one na nowo ośrodkowy układ nerwowy a konsekwencją jest zwyczajnie nasilenie patologicznej aktywności u dzieciaków podczas sytuacji dla nich stresujących.
Niestety niedojrzała kora mózgowa, niedojrzałe wszelkie struktury emocjonalne oraz niewielka ilość doświadczeń życiowych u dzieci powodują wzrost niekontrolowanych i bardzo silnych odpowiedzi na stresory.
Dlatego chrońmy nasze dzieci przed takimi sytuacjami. Okres rozwojowy to u nich arcyważny etap…wszystko w ich organizmie nabiera odpowiedniego kształtu i ograniczając sytuacje napięcia emocjonalnego pozwalamy dziecku rozwijać się w zgodzie z samym sobą i w zgodzie z naturalnymi procesami zachodzącymi w ciele i psychice.

Każde nadmierne wystawianie dzieci na sytuacje stresogenne zakłòca ich harmonijny rozwòj.
Nie uda się stresu wyeliminować zupełnie, ale obowiązkiem nas – dorosłych jest ograniczenie tego typu sytuacji jak również bycie przykładem:
- we właściwym sposobie radzenia sobie z sytuacjami stresowymi,
- odpowiedni tryb życia,
- higiena snu,
- właściwa dieta,
- aktywność fizyczna
🍀Dzieci powinny wzrastać w poczuciu bezpieczeństwa,. akceptacji, zrozumienia ….po prostu w miłości. ♥️
To najważniejszy i najsilniejszy fundament w walce z przyszłymi sytuacjami trudnymi naszych dzieci. Pomoc, ktorą zawsze otrzymają i dobre słowo ze strony najbliższych to siła niewyobrażalna.
Karolina Przybylska